Üdvözöllek a blogon!
Bármilyen észrevételed, kérdésed van, jelezd nekem.
Megteheted email-ben (kapcsolat), vagy itt a blogon (megjegyzés).
Több mint száz hasznos dolgot tettem fel az oldalra, ha nem találsz valamit, írd be a keresés ebben a blogban mezőbe balra.

Hasznos böngészést kívánok!

I'm looking for a job in a garden centre in Western Europe or in the USA which sells cactuses and other succulents.

2011. október 29., szombat

Aloe virágok

Most kezdtek virágozni az Aloék, Haworthiák nálam. Megszámoltam kilenc faj virágzik. A Haworthiák (sávosfüvek) rokonai az Aloe növényeknek. Néhány fajt a Haworthiákhoz, és Aloekhoz is besorolnak. Igazából a virágzatuk alapján könnyen megkülönböztethetjük. A Haworthiák virága kékes-fehér, az Aloek virágai sárga-vörös színüek.
 Itt látható a Haworthia virágzata kinyílva fehéres. Sajnos a fényhiány miatt nem érzékelhetőek a színek.
A további képeken Aloekat láthattok, kicsi virágzat kezdeményükkel. Az alsó képen egy Opuntia látható, érdekessége, hogy saját oltvány.



2011. október 28., péntek

Aloe ferox


Egy másik gyógyító hatású aloe, kicsit háttérbe szorult az Aloe vera mellett.
Dél-Afrikában őshonos nagy termetű pozsgás növény. Magassága akár 3,5 méter is lehet.
A levelek átmérője 1,5 méter. Virágzatát kora tavasszal hozza, vörös, narancs színben.
Az Aloe ferox-ra, szinte minden igaz, ami az Aloe vera-ra.
Néhány komoly, és egyező tulajdonság:
Sejtregeneráló, tisztító, méregtelenítő, tápanyagban, vitaminokban gazdag, gyulladás csökkentő. Gyomor panaszok enyhítésére is használják.
Saját hazájában úgy ültetik, hogy kerítésnek tudják használni. Erős alkata, és szúrós levelei távol tartják a ragadozókat.

2011. október 27., csütörtök

Aloe vera 2.


Aloe vera ez a legismertebb neve, a növénynek. Azonban a világban sok szinonimája létezik. Aloe barbadensis, Aloe vulgaris, Aloe indica, Aloe lanzae, Aloe perfoliata var. barbadensis.Az Aloe vera Afrikából (Zöld-foki szigete, Kanári szigetek) származó növény. Virágzatát tavasz végén, nyár elején hozza (sárga, narancs). Széles kard alakú leveleit (12-16 darab) világosabb foltok díszítik.  A kifejlett Aloe vera elérheti a 120cm magasságot. Szaporítása történhet magvetéssel, és sarjak ültetésével. A magvetésnél állandó hőmérsékletre, páratartalomra van szükség.

2011. október 25., kedd

Aloe vera

Az Aloe vera-t már az ókori Egyiptomiak is használták gyógyításra.
Az Aloék közt azonban más fajok is rendelkeznek gyógyító hatással pl.: Aloe ferrox, Aloe arborescens, vagy általam ismert Aloe delaetii, amit ugyan a könyvek nem írnak, de egyszer leégetett a nap és kínomban bekentem vele a bőröm. Nekem bevált!

Azonban kétségtelen, az Aloe vera verhetetlen vitaminokban, nyomelemekben, ásványi anyagokban, aminosavakban. Hatóanyagai sejtregeneráló, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, méregtelenítő hatásúak.Az Aloe verát használhatjuk külsőleg, és belsőleg. A képen, késsel vágott Aloe vera, valóban 100%-os. Jól látszik a tiszta átlátszó zselé.
Aloe vera külsőleg:
Mindig a növényünk alsó leveleit használjuk. Éles késsel, egyetlen vágással távolítsuk el a használni kívánt darabot. A levágott levéldarabot hámozzuk meg a külső bőrétől. Az így kapott átlátszó zselés anyagot szétnyomva, különböző bőrbetegségekre használhatjuk.
Napégés, narancsbőr, ekcéma, aranyér, herpesz, horzsolás, bőrgomba, rovarcsípés. 


Aloe vera ital, belsőleg: Növényünkről levágunk egy alsó vaskos levelet, hámozzuk meg a levágott levelet úgy, hogy a külső bőrszövet és az aloe gél közt található sárga színű (aloe latex) réteget is távolítsuk el. A latex aloin nagyon erős hashajtó! A vastagabb hámozást és lemosást javaslom. A gél darabokat kevés ásványvízzel turmixoljuk össze. Boltban vásárolt növénynél nem tudhatjuk milyen vegyszerrel kezelték, ezért várjunk 30 napot ! . Mindenki csak saját felelősségére próbálja ki !

Olvastam egy írást, hogy az (aloe latex), friss vágási felületen kicsepeg a növényből. Ezen a növényen nem látható, mert túl fiatal, és nem termel még ilyen anyagot.Figyelem!!! Az Aloe vera fogyasztás kúrához kötött, és mértéktelen fogyasztása kálium hiányt okozhat! Utóbbi mondatomat olyan orvosok tanácsolják, akik elismerik az Aloe vera hatásait.


2011. október 24., hétfő

Röviden az aloékról.

Nagy általánosságban az Aloekról: az Aloek a liliomfélék családjába tartozó pozsgás dísz- és gyógynövények. Eredeti élőhelyük a Földközi-tengertől Dél-Afrikáig terjed. Több mint 300 fajt számláló nemzetség. Az Aloe fajok között megtalálható az egészen kicsi (2cm) szár nélküli, levélrózsás, és a 9m magas fa formájú növény is.

 Az Aloek évente virágoznak, a virágkocsány hosszú száron a levelek hónaljából hajt ki. Fürtös formájú narancsos, pirosas, zöldes csöves virágai hetekig nyílnak télen vagy tavasszal. Az Aloe egyes fajait (Aloe vera, Aloe ferrox) a kozmetikaiparban és a gyógyszeriparban is használják.  

Nagyon sokan összekeverik az Aloe növényt az itt balra látható Agavéval! Az Agavék egyszer virágoznak, és utána elpusztulnak, (kivétel 2-3 faj az Agave stricta és változatai). Az Aloék nagy többsége nem rendelkezik a levélcsúcs végén erős tövissel. Az Aloe őshazája Afrika. Az Agave hazája Amerika.

2011. október 23., vasárnap

Magamról!

Gyermekkoromban már volt kaktuszunk,és 3-4 évesen megtanultam, hogy jobb elkerülni.
Aztán úgy 6-7 évesen a szomszédban nagyon szép, és számomra furcsa alakú kaktuszokat láttam.
Itt pecsételődött meg az életem a szukkulensekkel.
A szomszédtól kaptam pár növényt, és elsajátítottam, hogyan lehet szaporítani őket, milyen gyakorisággal kell öntözgetni.
Teltek múltak az évek, magról is vetettem már kaktuszokat.
Sikerült több száz növényt felnevelni, de jött a katonaság, és a növényeim száma a leszerelésem napjára  nullára fogyott.
Néhány évig nem foglalkoztam velük, aztán megint visszatért a vágy, hogy legyen pár szúrós élőlényem.
A következő próbatétel, egy korai fagy volt, ami igen csak megtizedelte a gyűjteményt.
Újabb évek következtek beszerzéssel, gyűjtéssel, szaporítással.
Az utóbbi 10 évben inkább csak pozsgásokkal foglalkozom, főként Aloe és Haworthia fajokkal.
Egy gond van az egésszel, a szomszédban látott kaktuszok óta 35 év telt el.
Napjainkban kb. 2500 növényt nevelgetek.

2011. október 22., szombat

Az első lépés itt!


Üdvözlök mindenkit! Szeretnék hasznos dolgokat eljuttatni az Aloe, Aloe vera kedvelők, használók táborába. Az első aloémat 12 éve kaptam, és akkor még nem sejtettem, hogy elég komolyan belebonyolódom. Jelenleg, három féle aloe vera növényt szaporítok: aloe vera barbadensis miller, aloe vera chinaensis, és aloe vera chinaensis hybrid. Ezeken kívül még számos aloe fajt nevelek.
Nagyon sok érdekességet szeretnék majd idővel írni az aloékról.
A 2009-2010-es télen minden harmadik, negyedik nap, megettem egy darabka Aloe verát!
Ezen a télen semmilyen nátha, bacilus nem fertőzött meg. Lehet csupán a véletlen műve, de lehet, hogy nem. Mindenki döntse el maga.
Egy dolog biztos!
100% Aloe vera, csak a magunk által nevelt növényből nyerhető, a frissen levágott leveléből!
További szép napot!
Tom