Üdvözöllek a blogon!
Bármilyen észrevételed, kérdésed van, jelezd nekem.
Megteheted email-ben (kapcsolat), vagy itt a blogon (megjegyzés).
Több mint száz hasznos dolgot tettem fel az oldalra, ha nem találsz valamit, írd be a keresés ebben a blogban mezőbe balra.

Hasznos böngészést kívánok!

I'm looking for a job in a garden centre in Western Europe or in the USA which sells cactuses and other succulents.

2013. november 27., szerda

Magok begyűjtése!



Az Aloe magokra még várni kell, de egyes Opuntia, Mammillari, stb. fajok magjait szépen begyűjthetjük saját magunknak.


Az Opuntia fajok közül több ehető terméssel rendelkezik. A képen jól látszik melyik gyümölcs érett. A szépen megpirosodott gyümölcsöket szedjük le a növényről.

Egy késsel vágjuk ketté a termést. Apróbb terméseknél elég, ha kivágjuk a bőrét és kipréseljük a magvakat.
A termésből kikaparjuk a jövő növényeit.

Enyhén mosószeres vízben lemossuk a cukros levet a magocskákról.
Egy papírtörlőn szobahőmérsékleten szárítjuk.

 A vetésre még várni kell, mert szerintem, ha nem tudunk mesterségesen 24-30C-fokot tartani, akkor csak májusban szabad elvetni.








2013. november 22., péntek

Sikeres Aloe megporzás

Korábban írtam Aloe virágok mesterséges megporzásáról. Na azok nem sikerültek, vagy később nem keltek ki a magok. A mostani megporzás viszont sikerrel járt. Több fajta növényen is mutatkoznak a magtokocskák.
A piros körben megtermékenyült virág. Jól látható, hogy a magtok a virágszirmokat feszíti szét. A kék négyzetben pedig egy sikertelen próbálkozás eredménye a vékony virágzat, amely a későbbiekben majd lepottyan.

2013. november 14., csütörtök

Aloe striata ssp. karasbergensis



Közismertebb nevén Aloe karasbergensis Dél és Kelet-Cape tartományban őshonos, bokrosodó tövű Aloe faj. A levelek átmérője elérheti az 1 métert, színük területtől függően zöld, kékes és mályva lehet. Első virágzatát hazájában akkor hozza, mikor levélrózsája eléri a fél métert. A virágok rózsaszínek vagy pirosak. Nem túl könnyen tartható faj. Hajlamos a rothadásra, ezért tartásánál nagyon figyelni kell az öntözésre, hőmérsékletre.

A képen egy fiatal Aloe karasbergensis látható, sajnos nincs idősebb példányom.

2013. november 8., péntek

Aloe parryi Baker



Sokotra-sziget mészkő szikláin 650 méteres magasságban őshonos pozsgás.
Magassága 80-120 centiméter, levelei elérhetik a 60 centiméter hosszúságot.
A levelek szélét 4-6 milliméteres barnás fogak borítják.
A növény nedvét népgyógyászatban használják. A nagymértékű begyűjtés, valamint az éghajlat változása miatt ez a pozsgás felkerült az IUCN veszélyeztetett fajok vörös listájára.
Sajnos csak ilyen kicsi példányt tudok képen mutatni, másfél éves magról nevelt. Azért a barna fogak a levél szélén már jól megfigyelhetők.


2013. november 2., szombat

Aloe virágzás, porzás

Megpróbálom összeporozni az Aloe bright star-t több most virágzó Aloe fajjal (Aloe bakeri, Aloe peppermint, Aloe descoingsii x haworthioides)
Sajnos a múltkori megporzás nem járt sikerrel.
A virágzaton látszanak a porzószálak, ezeket egy ecsettel megpiszkálom, majd egy másik növényre viszem és a bibére kenem. Következő művelet ugyanez, csak fordítva: a megtermékenyített bibés porzójáról viszem a másik bibéjére. :)